رمز عبور را فراموش کرده ام
هر چيزى زكاتى دارد و زكات دانش اين است كه آن را به اهلش بياموزى. امام صادق علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
6266_1

دکتر واهاک مارقوسیان در سال 1327 در تهران متولد شد.ایشان دارای مدرک دکترای رشتة سرامیک از دانشگاه منچستر انگلستان (در سال 1359) می باشد.وی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران (از سال 1361 تاکنون ) است

. کتاب”ساختار، خواص و کاربرد” تالیف واهاک مارقوسیان ، در دوره بیست و یکم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.گروه : فنی و مهندسیرشته : مهندسی متالوژیگرایش : سرامیکتحصیلات رسمی و حرفه ای : واهاک مارقوسیان در سال 1353 با درجه مهندسی در رشتة متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد و در سال 56 موفق به اخذ کارشناسی ارشد در رشتة مواد فلزی و سرامیکی از دانشگاه منچستر گردید و در سال 59 به اخذ درجه دکترا در رشتة سرامیک از دانشگاه منچستر انگلستان نایل آمد.مشاغل و سمتهای مورد تصدی : دکتر مارقوسیان در زمینه پژوهشی مسئولیت هدایت 12 پروژه تحقیقاتی، عمدتاً در ارتباط با شیشه، (از جمله 3 پروژه ملی) را عهده‌دار بوده است . از دیگر سمت‌ها و مسئولیت‌های ایشان عبارتند از: ـ مسؤول برنامه‌ریزی رشته سرامیک در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در ستاد انقلاب فرهنگی سال 1361؛ ـ ریاست هیأت مدیره انجمن سرامیک ایران از سال 1372 تا 1381؛ ـ عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران از سال 1361 تاکنون. جوائز و نشانها : کتاب”ساختار، خواص و کاربرد” تالیف واهاک مارقوسیان ، در دوره بیست و یکم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.چگونگی عرضه آثار : واهاک مارقوسیان دارای 3 کتاب می‌باشد. همچنین از وی در حدود 50 مقالة علمی در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی به چاپ رسیده است.
آثار : 1 ساختار، خواص و کاربرد ویژگی اثر : تالیف،این کتاب ، در دوره بیست و یکم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال معرفی و برگزیده شد. آشنایی با کتاب: شیشه: ساختار، خواص و کاربرد واهاک مارقوسیان.ـتهران: مرکز انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، 1381. با وجود پیشرفت‌های شگرفی که در دهه‌های اخیر در زمینة دانش شیشه در جهان حاصل شده است، این علم در کشور ما تقریباً ناشناخته مانده است. در سال‌های اخیر چندین کتاب در زمینة شیشه‌گری و جنبه‌های فنّی و فنّاوری شیشه به چاپ رسیده است، امّا در زمینة دانش شیشه و پیشرفت‌های اخیر آن تاکنون کتابی به زبان فارسی منتشر نشده است. این کتاب، حاصل تجربیات آموزشی و پژوهشی تقریباً 20 سالة مؤلف در زمینة دانش شیشه است. هرچند این کتاب در درجة نخست برای دانشجویان رشته‌های مهندسی سرامیک در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد نگاشته شده است، امّا شاید بتواند برای دانشجویان سایر رشته‌های مهندسی و علوم و همچنین مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت شیشه نیز مفید واقع گردد.