رمز عبور را فراموش کرده ام
دلى كه در آن چيزى از دانش نباشد، مانند خانه ويرانه‏اى است كه آباد كننده‏اى ندارد. امام باقر علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
007

تولد: 1293، تهران.
درگذشت: 5 دى 1372، آلمان.
كیخسرو زارع در تهران در خانواده‏ى سنتى زرتشتى به دنیا آمد. موفقیت درسى او در دبیرستان باعث شد كه موفق به دریافت بورس تحصیلى براى اروپا بشود. در پاییز 1312 عازم انگلستان شد. بعد از یك سال زندگى در لندن در خانه‏ى یك كشیش مسیحى عازم شهر لیورپول شد تا معمارى بخواند. در بازیهاى المپیك سال 1315 در برلین از دانشجویان ایرانى بود كه به دعوت آلمان به برلین رفتند و در همان مسافرت مقدمات ادامه‏ى تحصیل او در آلمان فراهم شد. در سال 1316 در دانشگاه برلین شروع به تحصیل كرد و در سال 1320، یعنى دو سال پس از آغاز جنگ جهانى دوم، فارغ‏التحصیل شد.
در طول جنگ جهانى دوم، در برلن به عنوان معمار (آرشیتكت) كار كرد و بعد از پایان جنگ در همان شهر یك شركت مقاطعه‏اى تأسیس كرد. ولى ایرانیانى كه مجبور شده بودند جنگ را در آلمان بگذرانند مایل به بازگشت به ایران بودند و مهندس زارع در سال 1326 موفق به بازگشت به كشور شد.
در تهران به ریاست اداره‏ى ساختمان دانشگاه تهران منصوب شد. عملیات ساختمانى زایشگاه مادران و نوزادان شیر و خورشید سرخ را در جنوب تهران به پایان رساند و در 1339 براى شركت در یك سمینار ساختمان‏هاى ضد زلزله به ژاپن رفت.
با تجربیات حاصله از این سمینار است كه در عملیات بازسازس ده‏رودك را كه در زلزله‏ى 1341 خراب شده بود، اداره كرد. در زلزله‏ى سال 1369 این خانه‏ها خراب نشد و بدین واسطه مورد قدردانى كشاورزان واقع شد.
در نیمه‏ى دوم دهه‏ى 1340، بیمارستان حمایت مادران و نوزادان رشت را ساخت. همچنین قسمت جدید بیمارستان میرزایى تهران و مسجد كارخانه‏ى سیمان آبیك. در سال‏هاى پس از انقلاب اسلامى به تدوین روزنامه‏ى خاطرات پدرش پرداخت. سه جلد خاطرات مرحوم اردشیر زارع در مركز زرتشتیان كرمان و بنیاد نیشابور تهران موجود است.
مهندس زارع در سال 1368 به فرزندانش در برلین ملحق شد. بیمارى‏هاى وى باعث گردید در آلمان خانه‏نشین شود. براى تحمل این خانه‏نشینى به مكاتبه با افراد زیادى پرداخت. در نتیجه‏ى این مكاتبه‏هاى با دكتر كروپ، رییس سمینار تاریخ خاور نزدیك دانشگاه هامبورگ آشنا مى‏شود. این آشنایى به همكارى نزدیكى مى‏انجامد كه حاصل آن تأسیس موزه‏ى ایران در آلمان بود. در نوروز سال 1372 این موزه افتتاح شد. اما مهندس زارع به دلیل ضعف ناشى از بیمارى موفق نشد در جلسه حضور داشته باشد و در پنجم دى 1372 درگذشت.