رمز عبور را فراموش کرده ام
دانش، چراغ خرد است. امام على علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
images

لاورنس (لاری) پیج متولد ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳ ، سرمایه دار بزرگ آمریکا و یکی از موسسان شرکت گوگل به همراه سرگی برین می باشد.
این دو به «بروبچه های گوگل» شهرت دارند. لاری در سال ۲۰۰۹ با ثروت ۱۲ میلیارد دلار از سوی مجله فوربز به همراه سرگی برین به عنوان بیست و ششمین فرد ثروتمند دنیا معرفی شدند، گرچه ثروت او در سال ۲۰۱۰ به ۱۷/۵ دلار رسیده است.لاری پیج در خانواده یهودی در شرق ایالت میشیگان متولد شد. والدین او از اساتید رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالت میشگان بودند.
علاقه لاری به کامپیوتر از سن شش سالگی و زمانی که با اشیای اطرافش بازی می کرد شروع شد. او اولین دانش آموز در مدرسه ابتدایی شان بود که تکلیفی درباره یک پردازشگر کلمه ارائه داد. او علاقه داشت قطعات هر وسیله ای را از هم باز کند تا بفهمد چطور کار می کند.لاری گفته است که در کودکی علاقه داشته که چیز اختراع کند و به همین دلیل است که به تکنولوژی و فناوری علاقه مند است.
پیج طی سالهای ۷۴ تا ۷۹ به مدرسه مونتسوری در شهر اوکموس ایالت میشیگان رفت. وی در سال ۹۱ از دبیرستان «ایست لانسینگ» فارغ التحصیل شد و سپس به دانشگاه میشیگان رفته و با مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل شد. وی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر به دانشگاه استنفورد رفت و تحصیلاتش را در این دانشگاه در مقطع دکترا نیز ادامه داد. پیج زمانی که در دانشگاه میشیگان تحصیل می کرد، به عنوان رییس EKN (Eta Kappa Nu) (یک انجمن مهندسی کامپیوتر و برق ملی در آمریکا) در سال ۹۴ و عضوی از تیم ماشین های خورشیدی مشغول به کار بود.
لاری پس از آغاز تحصیل در مقطع دکترا ، جستجو برای موضوعی برای تز تحصیلی اش را آغاز کرد. وی به موضوع ویژگی های ریاضیاتی WWW و شناسایی ساختار لینک آن به عنوان یک گراف بزرگ، علاقه مند شد. سرپرست او تری وینگراد لاری برای پیگیری این موضوع بسیار تشویق کرد. پیج سپس بر روی یافتن بانک های اطلاعات لینک ها متمرکز شد. او خیلی زود در پروسه اش با سرگی برین قرار گرفت. لاری و پیج بعدها با هم دوستان صمیمی شدند . این دو اولین بار در برنامه معرفی دانشگاه برای کاندیداهای جدید دکترای کامپیوتر با هم آشنا شده بودند. سرگی که دو سال از تحصیلش در دانشگاه می گذشت، مسئول نشان دادن بخش هایی از دانشگاه به برخی از دانشجویان و از جمله پیج بود. این دو دوست صمیمی در جمع بندی پروژه ای که لاری درگیر آن بود متوجه شدند که میتواننداز الگوریتمی که برای جستجوی لینک های اینترنتی (به نام پیج رنک) ایجاد کرده بودند، برای ساختن یک موتور جستجو بسیار قوی استفاده کنند. به این شکل نسخه اولیه گوگل در سال ۹۶ راه اندازی شد. این نسخه هنوز هم بر روی وبسایت دانشگاه استنفورد قرار دارد. برین و پیج در سال ۹۸ شرکت گوگل را راه اندازی کردند. آنها تا سال ۲۰۰۱ خود ریاست شرکت را بر عهده داشتند ، اما پس از آن اریک اشمیت را به عنوان رییس و مدیر عامل شرکت قرار دادند.
گوگل تا سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۰۰۰۰ کارمند و درآمد سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار داشت. گوگل به رغم موفقیت چشمگیر در کسب و کار، همچنان یک فضای کاری غیر رسمی و خلاقانه بسیار منحصر به فرد را حفظ کرده.مجله فورچن در سال ۲۰۰۷ در لیست ۱۰۰ شرکت برتر دنیا ، گوگل را به عنوان بهترین شرکتی که می توان در آن کار کرد، انتخاب کرد.
پیج در سال ۲۰۰۷ با لوسیندا ساوت وورت ازدواج کرد. پیج و برین تولیکنندگان فیلم تیرهای شکسته نیز هستند. پیج همچنین در شرکتهای تولید انرژی بسیاری مثل تلسا موتورز سرمایه گذاری کرده است. برین و پیج در سال ۲۰۰۳ مدرک افتخاری MBA را از مدرسه کسب و کار IE برای «تجسم بخشیدن به روح کارآفرینی و ایجاد نیروی محرکی برای خلق کسب و کار های جدید» دریافت کردند.