رمز عبور را فراموش کرده ام
نگاه مهرآميز بـه چهره عالم، عبادت است. پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
mario-monti

ماریو مونتی (Mario Monti) در سال ۱۹۴۳ در شهر ورزه در نزدیکی میلان ایتالیا به دنیا آمد
وی مدرک کارشناسی خود در رشته اقتصاد و مدیریت را از دانشگاه بوکنی میلان دریافت کرد و تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه ییل ادامه داد.
ماریو مونتی در بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۵ در دانشگاه بوکنی به تدریس پرداخت و مدتی نیز ریاست همین دانشگاه را بر عهده داشت.
مونتی، مدتی در دهه ۹۰ میلادی کمیسر اتحادیه اروپا بود و در سال ۱۹۹۴ سیلویو برلوسکنیوی را به عنوان کمیسر بازارهای داخلی ایتالیا برگزید. وی بعدها با غول‌هایی چونمایکروسافت و جنرال الکتریک درافتاد.
مونتی پیش از پیوستن به عرصه سیاست ایتالیا، پیشنهاد برلوسکنی را برای عهده‌دار شدن وزارت اقتصاد این کشور در سال ۲۰۰۴ رد کرده بود.
در سال ۲۰۱۱ و پس از بحران اقتصادی ایتالیا، در پی استعفای اجباری سیلویو برلوسکنی از سمتش، ماریو مونتی به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا برگزیده شد.
ماریو مونتی که پروفسور اقتصاد و کمیسر سابق اتحادیه اروپا است، تا قبل از نخست وزیری ایتالیا عهده‌دار هیچ سمت سیاسی نبوده است.
وی در رای‌گیری سنای ایتالیا که در نوامبر سال ۲۰۱۱ انجام شد، با ۲۸۱ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف رای اعتماد دریافت کرد و به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد.
ماریو مونتی، یکی از اقتصاددانان برجسته‌ ایتالیا و از دیپلمات‌های معتبر اتحادیه اروپا به شمار می‌‌رود. وی از نوامبر سال ۲۰۱۱ به عنوان سناتور در سنای ایتالیا حضور داشته است.