رمز عبور را فراموش کرده ام
دلى كه در آن چيزى از دانش نباشد، مانند خانه ويرانه‏اى است كه آباد كننده‏اى ندارد. امام باقر علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
1

باستان‌شناسي
علم باستان‌شناسي، شناخت حقايق فرهنگ‌هاي گذشته است كه در تاريخ، نامي از آنان و شيوه‌ي زندگي‌شان برده نشده يا به ندرت برده شده است. مطالعات باستان‌شناسي، ما را به دنياي زندگي گذشتگان مي‌برد و سخن كساني را كه امروز خاموش‌اند، باز مي‌شنويم.
در كاوش‌هاي باستان‌شناسي، علاوه بر آشنايي با فرهنگ‌هاي مادي مانند دست‌ابزارها، ابزار توليد و معيشت و كسب و كار، فرهنگ معنوي آن‌ها مانند مذهب، آداب و رسوم، زبان، ادبيات، سنت‌ها و رفتارهاي فرهنگي نيز مورد بررسي و مطالعه قرار مي‌گيرد. باستان‌شناسان براي شناخت حقايق فرهنگي انسان، او را از طريق آثار و بقايايش مورد مطالعه قرار مي‌دهند.
تعدد و تنوع آثار و محوطه‌ها، تپه‌ها و بناهاي تاريخي و باستاني در سطح كشور و ضرورت انجام مطالعات و پژوهش‌هاي باستان‌شناسي روي آن‌ها توسط كارشناسان و نيروهاي آموزش‌ديده‌ي ايراني به جاي نيروهاي خارجي از سوي ديگر، ضرورت و اهميت تربيت افراد متعهد و كارشناس را در سطوح گوناگون علمي و دانشگاهي گوشزد مي‌كند.
حضور كارشناس باستان‌شناسي در هيئت‌هاي پژوهش‌ و كاوش، حلقه‌ي كاري اين هيئت‌ها را از كارگران، سَركارگران فني و كاردان‌هاي باستان‌شناس و معماران، كامل كرده و در بالا بردن سطح كمّي و كيفي كار، تأثير مطلوبي خواهد داشت.
دوره‌ي كارشناسي باستان‌شناسي، يكي از دوره‌هاي آموزش عالي است كه هدف آن، تربيت افراد متعهد و خبره براي مشاركت در انجام مطالعات و پژوهش‌ها و كاوش‌هاي باستان‌شناسي به صورت عضو هيئت‌ها و كارشناس است. اين رشته، شباهت و نزديكي زيادي به رشته‌ي كارداني باستان‌شناسي گروه هنر دارد؛ اما برخلاف باستان‌شناسي گروه هنر، كه بيش‌تر به جنبه‌ي هنري باستان‌شناسي مي‌پردازد، اين رشته بيش‌تر به بُعد تاريخي باستان‌شناسي مي‌پردازد.
مقاطع تحصيلي و گرايش‌ها
اين رشته در حال حاضر در مقاطع كارشناسي پيوسته، كارشناسي ارشد ناپيوسته و دكترا در كشور ارائه مي‌شود و در مقطع كارشناسي، گرايش ندارد. طول دوره‌ي كارشناسي باستان‌شناسي 4 سال و شامل 8 نيم‌سال 17 هفته‌اي است.
فرصت‌هاي شغلي
فارغ‌التحصيلان اين رشته با آموزش‌هاي نظري و عملي و مهارت‌هايي كه در مدت كارآموزي‌هاي خود كسب مي‌كنند مي‌توانند در انجام مطالعات و پژوهش‌هاي باستان‌شناسي (از شناسايي و بررسي تا گمانه‌زني و كاوش باستان‌شناسي) مشاركت داشته باشند و به صورت عضو هيئت‌هاي پژوهشي و كارشناسي همكاري كنند. هم‌چنين اين فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در اداره‌ي بخش‌ها و واحدهاي اداري مربوطه در شهرداري‌ها، سازمان ايرانگردي و جهانگردي، سازمان ميراث فرهنگي يا موزه‌هاي باستان‌شناسي نيز انجام وظيفه كنند.