رمز عبور را فراموش کرده ام
دانشمند، كسى است كه از دانش، سيرى نپذيرد و به سيرى از آن نيز وانمود نكند. امام علی علیه السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
Comparing Calculations

حسابداري
حسابداري، سيستمي است كه در آن، فرايند جمع‌آوري، طبقه‌بندي، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهيه‌ي گزارش‌هاي مالي و صورت‌هاي حسابداري در شكل‌ها و مدل‌هاي خاص انجام مي‌شود تا افراد ذي‌نفع درون‌سازماني مثل مديران سازمان يا برون‌سازماني مثل بانك‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند. به همين دليل فردي كه تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيش‌تر دفتردار است تا حسابدار؛ زيرا گزارش‌هاي اين دسته از افراد، مطابق استاندارد نيست و پردازش كافي نمي‌شود و بيش‌تر، تراز حساب‌هاست. براي مثال يك حسابدار تجربي نمي‌تواند به راحتي بين دارايي كوتاه‌مدت و بلندمدت، تفاوت قائل شود يا نمي‌داند كه چگونه بايد معامله‌هاي ارزي را در دفاتر ثبت كرد. از سوي ديگر يك حسابدار متخصص، در آينده مي‌تواند مدير مالي يك سازمان يا شركت شود؛ يعني مي‌تواند به مديريت يك شركت، ايده بدهد كه منابع موجودش را در چه راه‌هايي سرمايه‌گذاري كند تا استفاده‌ي بهينه داشته باشد يا اگر شركت به منابع مالي جديد نياز داشت، يك مدير مالي بر اساس دانش آكادميك خود مي‌تواند بگويد كه از چه راهي بايد تأمين مالي كرد و مجموع اين فعاليت‌ها خارج از توانايي يك حسابدار تجربي است.
حسابداري كمك مي‌كند تا سرمايه‌گذارها، اعتباردهندگان، مديران و دولت بهتر بتوانند نسبت به مسايل اقتصادي تصميم بگيرند. براي مثال اگر شخصي بخواهد در يك شركت، سرمايه‌گذاري كند، تمايل دارد كه وضعيت مالي آن شركت يا نتايج عمليات آن شركت را در طول سال‌هاي قبل بداند؛ موضوعاتي كه به صورت گزارش‌هاي مالي توسط حسابداران تهيه مي‌شود.
هم‌چنين دانش حسابداري در بخش ماليات، كاربرد وسيعي دارد؛ زيرا محاسبه‌ي سود به کمک حسابداري امكان‌پذير است و تعيين مقدار سود نيز مبناي محاسبه‌ي ماليات شركت‌ها اعم از دولتي و خصوصي است.
آموزش حسابداران و شركت مؤثر آن‌ها در جمع‌آوري اطلاعات مالي دقيق و قابل اعتماد و تجزيه و تحليل اين اطلاعات براي توسعه‌ي پايدار، در كشور در حال توسعه‌اي مانند ايران، اهميت فراواني دارد؛ زيرا وجود اطلاعات دقيق، اعتماد برانگيز، به‌موقع و مربوط به فعاليت‌هاي اقتصادي، لازم و بلكه حياتي است. علاوه بر اين، اطلاعات مالي حاصل از فعاليت‌هاي اقتصادي كه به وسيله‌ي نظام‌هاي حسابداري گزارش مي‌شود، مي‌تواند از انحراف مسير پيش‌بيني‌شده، اتلاف منابع اقتصادي و اخلال در برنامه‌هاي توسعه‌ي اقتصادي جلوگيري كند. انجام سرمايه‌گذاري، يكي از موارد ضروري و اساسي در فرايند رشد و توسعه‌ي اقتصادي كشور است و سرمايه‌گذاران نيز از بُعد عرضه‌ي سرمايه، تا حد امكان سعي دارند منابع مالي خود را به سويي سوق دهند كه كم‌ترين ريسك و بيش‌ترين بازده را داشته باشد؛ يعني به دنبال برآورد ريسك سرمايه‌گذاري‌ها خواهند بود. اين در حالي است كه يكي از مباني اساسي براي محاسبه‌ي ريسك بازار شركت‌ها، استفاده از اطلاعات توليدشده توسط سيستم حسابداري است.
ويژگي‌ها و توانمندي‌هاي لازم
رشته‌ي حسابداري از جمله رشته‌هايي است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي‌پذيرد و در آزمون هر سه گروه آزمايشي نام‌برده نيز درس رياضي به عنوان مهم‌ترين درس اين رشته، ضريب بالايي دارد. داشتن شمّ رياضي در رشته‌ي حسابداري از اهميت بسيار برخوردار است؛ به همين دليل دانش‌آموزان رشته‌ي رياضي در اين رشته موفق‌ترند. البته اين به آن معنا نيست كه دانش‌آموزان رشته‌ي علوم انساني قادر به ادامه‌ي تحصيل در رشته‌ي حسابداري نيستند بلكه بايد تلاش كنند تا از دانش رياضي خوب يا حداقل متوسطي برخوردار باشند.
هم‌چنين يك حسابدار بايد بتواند به خوبي گزارش كارهاي خود را ارائه دهد؛ بنابراين بايد بر ادبيات فارسي مسلط بوده و نگارش خوبي داشته باشد. اين ويژگي به خصوص در سطوح بالاتر اين رشته، يعني حسابرسي و مديريت مالي، اهميت بسياري دارد. درنهايت دانشجوي اين رشته نبايد به كارشناسي قانع باشد؛ زيرا فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي اين رشته، آمادگي و پختگي بيش‌تري براي حضور در بازار كار دارند.
يك حسابدار براي موفقيت در اين دنياي پر از رقابت و تغيير و تحول، بايد خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.
دانشجوي اين رشته بايد تحمل ساعت‌ها كار در پشت يك ميز و صندلي و سروكار داشتن با اعداد و رقم‌ها را داشته باشد. هم‌چنين بايد دقيق و منظم باشد تا در جمع‌بندي عددها و رقم‌ها دچار مشكل نشود.
فرصت‌هاي شغلي
فرصت‌هاي شغلي يك حسابدار، بسيار گسترده است و تعداد فارغ‌التحصيلان بي‌كار اين رشته از برخي رشته‌ها كم‌تر است؛ زيرا از يك مؤسسه‌ي كوچك گرفته تا بزرگ‌ترين كارخانه‌هاي كشور، حداقل براي تهيه‌ي اظهارنامه‌ي مالياتي به حسابدار نيازمند هستند.