رمز عبور را فراموش کرده ام
خـداوند، از جـاهـلان بـراى آموختن تعهّد نگرفت، مگر اين كه پيش از آن، دانايان را به آموزش دادن آن متعهّد و موظّف ساخت. امام على علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
2 (1)

راهنمايي و مشاوره
راهنمايي و مشاوره، يكي از رشته‌هاي گروه علوم انساني است كه جنبه‌ي كاربردي دارد و درس‌هاي آن، بيش‌تر در زمينه‌ي رشد ابعاد مختلف شخصيت آدمي و پيش‌گيري از مشكلات و اختلالات، به خصوص مشكلات دانش‌آموزان و نوجوانان است. امروزه بشر با مشكلات فراواني دست به گريبان است؛ مشكلاتي كه مي‌تواند زندگي انسان را از روند طبيعي خود خارج كند و به همين دليل بايد بر اين مشكلات غلبه كرد.
اما گاهي انسان نمي‌تواند به‌تنهايي بر بعضي از مشكلات خويش غلبه كند و براي حل آن‌ها نياز به كمك ديگران دارد. اين‌جاست كه ضرورت حضور يك كارشناس مشاور، احساس مي‌شود؛ فردي كه مهارت و تخصص لازم براي راهنمايي ديگران را كسب كرده است.
فرصت‌هاي شغلي
امروزه شغل مشاوره يكي از شغل‌هاي تعريف‌شده در آموزش و پرورش است و هر مدرسه در مقطع متوسطه يا پيش‌دانشگاهي، حداقل، نياز به يك مشاور دارد. در ضمن يك مشاور مي‌تواند به جز آموزش و پرورش، در بهزيستي، كميته‌ي امداد، فرهنگ‌سراها، مراكز بازپروري و زندان‌ها به كار مشاوره بپردازد و در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا در كلينيك‌هاي دولتي و خصوصي به مراجعه‌كنندگان، خدمات لازم را ارائه دهد.
از توانمندي‌هاي دانشجوي اين رشته، آشنايي با روان‌شناسي تعليم و تربيت، آگاه بودن از مسايل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و مذهبي است تا بتواند مراجعه‌كنندگان خود را كه از اقشار مختلف جامعه‌ و داراي مشكلات متنوعي هستند، به خوبي راهنمايي كند. هم‌چنين بايد در درس‌هاي رياضي خصوصاً آمار و زبان انگليسي، قوي باشد. خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن، دو ويژگي مهم و ضروري براي دانشجوي رشته‌ي مشاوره است؛ زيرا يك مشاور بايد بتواند با صبر و بردباري و آرامش دروني خود، فضاي مناسبي براي مراجعه‌كننده ايجاد كند و به او اجازه دهد كه خود را تخليه و دغدغه‌هاي ذهني خويش را بيان كند، سپس با كلامي گويا و فصيح، او را راهنمايي كند. دو رشته‌ي علوم تربيتي و روان‌شناسي، از رشته‌هاي نزديك به اين رشته هستند. دانشجوي مشاوره از يك سو بايد شخصيتي متعادل داشته باشد تا بتواند بر ديگران تأثير بگذارد و به درستي آن‌ها را راهنمايي كند و از سوي ديگر، اهل تحقيق و پژوهش باشد تا علت‌هاي مشكلات و بحران‌هاي موجود در جامعه را ريشه‌يابي كند.
مشاوره در اصل يعني پيش‌گيري و پيش‌گيري يعني اين‌كه به افراد آموزش داده شود كه چه‌کار كنند تا دچار بحران‌هاي روحي نشوند و راه پيشرفت و تكامل را راحت‌تر و سريع‌تر طي كنند.
كارشناس مشاوره عمدتاً به ياري خود فرد، مشكل او را حل مي‌كند. به عبارت ديگر به مراجعه‌كننده كمك مي‌كند تا تفكر، احساسات، انديشه يا تصميم‌گيري خود را تغيير دهد و درنهايت بتواند نوع رابطه‌ي خود را با دنياي اطرافش تغيير دهد؛ اما يك مددكار با تأثير بر دنياي بيرون فرد، مشكل مراجعه‌كننده را حل مي‌كند. براي مثال به ياري خانواده، محيط كار يا نهادهاي مختلف موجود در كشور، مشكلات خانوادگي، اقتصادي يا كاري مراجعه‌كننده را حل مي‌كند.
چند سال پيش، رشته‌ي مشاوره و راهنمايي، داراي دو گرايش مشاوره و امور تربيتي بود اما در حال حاضر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي، در گرايش امور تربيتي، دانشجو نمي‌پذيرند.
در بحث تغيير نظام آموزشي، طرح حضور مشاور در مقطع راهنمايي و دبستان نيز مطرح است و اين به معناي ايجاد بازار كار بيش‌تر براي فارغ‌التحصيلان رشته‌ي مشاوره است. روان‌شناسي، يك علم تحقيقاتي است؛ اما مشاوره، بيش‌تر جنبه‌ي كاربردي دارد كه از تحقيقات و داده‌هاي روان‌شناسي براي حل مشكلات مردم ياري مي‌گيرد. هم‌چنين موضوع روان‌شناسي (روان‌شناسي باليني)، افرادي است كه دچار اختلالات روحي و رواني شده‌اند؛ يعني در اين علم، بيماران روحي و رواني مورد مطالعه قرار مي‌گيرند؛ اما در مشاوره، سخن از مردم عادي است كه با بحران‌هاي روحي روبه‌رو هستند. امكان ادامه‌ي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در داخل كشور وجود دارد.