رمز عبور را فراموش کرده ام
بهترين صدقه، اين است كه انسان علمى را بياموزد و سپس آن را به برادر خود آموزش دهد. پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
20121127133117_20120929165409_563549

شاید درمیان رشته های فنی و حرفه ای بسیاری از دانش آموزان بیشتراز دبیران خود با کامپیوتر و عملکرد آن آشنا باشند رشته کامپیوتر از وسیع ترین رشته هایی است که تعدد قابلیت ها و علومی که به صورت شگفت انگیزی به رایانه وابسته است هر روز افق های جدیدی را در اختیار کاربران و فعالین این رشته در سراسر جهان قرار می دهد.
از صنعت سینما تا آموزش از راه دور (آموزش الکترونیک) و خیلی چیزهای دیگر بوسیله رایانه صورت می گیرد.
افراد به حسب تخصصشان به دسته های متفاوتی تقسیم شده اند.
برنامه نویسان، گرافیست ها، برنامه سازان، تعمیرکاران سیستم های رایانه ای و دیگران هر یک به نوعی با رایانه کار می کنند.
این رشته با ورود اینترنت جان تازه گرفته و شما در کنار تحصیل می توانید با مبانی کامپیوتر، مبانی برنامه سازی، نرم افزارهای کاربران متداول مانند (Word,Exel,Toolkit)، زبان های برنامه سازی تحت ویندوز مانند ویژوال بیسیک، پاسکال، بیسیک) بانک های اطلاعاتی و برنامه سازی تجاری با استفاده از نرم افزارAccess، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های کامپیوتری، زبان تخصصی با آشنایی با اصطلاحات تخصص رایانه، طراحی مدارات منطقی پایه سخت افزار و تکنولوژی رایانه، شبکه های کامپیوتری آشنا شوید.

رديف نام درس نظري عملي
1 آمادگی دفاعی 2 0
2 ادبیات فارسی (2) 2 0
3 برنامه سازی پاسگال (1) 2 1
4 تربیت بدنی (2) 0 1
5 تعلیمات دینی و قرآن (2) 3 0
6 جغرافیای عمومی و استان 3 0
7 ریاضی (2) 4 0
8 زبان خارجه (2) 2 0
9 زبان فارسی (2) 2 0
10 سیستم عامل 1 1 1
11 عربی (1/2) 1 0
12 فیزیک و آزمایشگاه 2 1
13 مبانی برنامه سازی 2 1
14 مبانی کامپیوتر 2 1
15 کارگاه بسته های نرم افزاری (1) 0 1
16 کارگاه بسته های نرم افزاری (1) 0 1
رديف نام درس نظري عملي
1 آشنایی با شبکه 2 0
2 برنامه سازی پاسگال (2) 1 2
3 بسته های نرم افزاری (2) 0 2
4 برنامه سازی تجاری 2 1
5 تاریخ معاصر ایران 2 0
6 تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های کامپیوتری (1) 0 0
7 تربیت بدنی (3) 0 1
8 تعلیمات دینی و قرآن (3) 3 0
9 تکنولوژی و کارگاه سخت افزار (1) 2 1
10 ریاضی (3) 1 1
11 زبان تخصصی 2 0
12 عربی (2/2) 1 0
13 ویژوال بیسیک 2 1
14 کارآموزی 0

 

 

زمینه های شغلی رشته مذکور عبارت است از :
مسوول کارگاه آموزش کامپیوتر
مسوول آرشیو نرم افزاری
برنامه ساز سیستم های کامپیوتری
فعالیت در کارگاه سخت افزار
راهبر سیستمهای کاربردی کامپیوتر
دستیار تولید کننده سیستمهای کامپیوتری
نصاب و راهبر سایت کامپیوتر
سرپرست سایت کامپیوتر
راهبر روندهای کنترل فرآیندهای صنعتی
سرپرست راهبری شبکه های محلی کامپیوتری
و …

 

مهندسي كامپيوتر
رشته‌ي مهندسي كامپيوتر در مقطع كارشناسي داراي دو گرايش سخت‌افزار و نرم‌افزار است. البته اين دو گرايش در مقطع كارشناسي تفاوت قابل توجهي با يکديگر ندارند، به طوري كه تنها حدود 20 واحد درسي با يكديگر تفاوت دارند. يك مهندس سخت‌افزار از توانايي‌هاي كلي يك مهندس نرم‌افزار برخوردار است و بالعكس. درس‌هايي مانند ساختمان داده‌ها، طراحي الگوريتم، مدارهاي منطقي و مدارهاي ديجيتال از درس‌هاي مشترك اين دو گرايش‌اند كه به دانشجويان هر دو گرايش، ديدي كلي نسبت به اصول كلي مهندسي كامپيوتر مي‌دهند.
1. گرايش سخت‌افزار
هر كامپيوتر داراي دو جزء متفاوت سخت‌افزار و نرم‌افزار است كه در اين ميان، سخت‌افزار جزء فيزيكي كامپيوتر بوده و شامل صفحه‌كليد، صفحه‌ي نمايش، چاپگر و ديسك‌ها مي‌شود. اجزاي فيزيكي و قابل لمس كامپيوتر مانند مدارها و بردهاي الكترونيكي، ساخت‌افزار ناميده مي‌شوند. براي مثال واحد پردازشگر مركزي يا CPU كه قلب هر كامپيوتر است و هرگونه عمليات و پردازش در آن انجام مي‌شود، مهم‌ترين واحد سخت‌افزاري يك كامپيوتر است. مهندسي سخت‌افزار در مقطع ليسانس به مطالعه‌ و بررسي طراحي سخت‌افزاري، كنترل سخت‌افزاري و شبكه‌هاي كامپيوتري مي‌پردازد. براي مثال يك مهندس سخت‌افزار به طراحي بخش‌هاي سخت‌افزاري كامپيوتر، شامل پردازشگر مركزي، پورت‌هاي ورودي و خروجي و سيستم‌ها و مدارهاي جانبي مي‌پردازد. مباحث درسي در رشته‌ي سخت‌افزار به مطالب درسي در رشته‌ي مهندسي برق و الكترونيك نزديك است؛ خصوصاً تمام مطالب شاخه‌ي ديجيتال شامل مدارهاي مختلف، معماري كامپيوتر و ميكروپروسسورهاي 1 و 2، الكترونيك ديجيتال و … را شامل مي‌شود كه به اين بخش از سخت‌افزار بيش‌تر در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا پرداخته مي‌شود.
2. گرايش نرم‌افزار
نرم‌افزار جزء غير قابل لمس كامپيوتر است. برنامه‌ها و داده‌هايي است كه به كامپيوتر فرمان مي‌دهند كه چه عملي را انجام دهد. نرم‌افزار در حقيقت، روح و جان كامپيوتر است كه به سخت‌افزار هويت مي‌بخشد و اصولاً به برنامه‌اي گفته مي‌شود كه براي به‌كارگيري سخت‌افزار ساخته شده باشد. نرم‌افزارها را مي‌توان به دو رده‌ي كلي دسته‌بندي كرد كه عبارت‌اند از: نرم‌افزارهاي سيستمي و نرم‌افزارهاي كاربردي. نرم‌افزارهاي سيستمي، برنامه‌هايي هستند كه كامپيوتر براي فعال شدن يا سرويس دادن، به آن‌ها نياز دارد و به اين دليل از سوي سازندگان سيستم كامپيوتري عرضه مي‌شوند و مهم‌ترين آن‌ها، سيستم عامل است. نرم‌افزارهاي كاربردي نيز برنامه‌هايي هستند كه كاربر، يا خود آن‌ها را مي‌نويسد يا شركت‌هاي نرم‌افزاري آن‌ها را تهيه كرده و براي فروش عرضه مي‌كنند. اين‌گونه برنامه‌ها معمولاً عموميت برنامه‌هاي سيستم را نداشته و براي زمينه‌هاي مختلف مهندسي، علمي، تجاري، آموزشي، تفريحي يا طراحي نوشته مي‌شوند.
توانمندي‌ها و ويژگي‌هاي لازم
يك مهندس كامپيوتر بايد سخت‌كوش و با پشتكار باشد؛ چون رشته‌ي كامپيوتر، رشته‌ي پويايي است و دانشجو بايد هميشه اطلاعاتش به‌روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جديد باشد؛ در نتيجه كساني كه مي‌خواهند فقط چهار سال درس بخوانند و بعد مطالعه را كنار گذاشته و وارد بازار كار شوند، در اين رشته موفق نخواهند شد؛ برعكس افرادي كه هميشه به دنبال مطالعه و فراگيري هستند، در اين رشته، موفق مي‌شوند. مهندس كامپيوتر بايد پايه‌ي رياضي قوي داشته و توانايي‌اش در زمينه‌ي فيزيك خوب باشد. هم‌چنين لازم است كه فردي خلاق باشد تا بتواند مسائل را از راه ‌حل‌هاي ابتكاري حل كند؛ راه‌ حل‌هايي كه كم‌ترين هزينه و بهترين كارايي را داشته باشند. مهندسي كامپيوتر در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا، در 4 گرايش معماري كامپيوتر، سخت‌افزار، هوش مصنوعي و نرم‌افزار ارائه مي‌شود. (كنترل: مسعود تاج‌فرد)
روباتيك
امروزه كاربرد روباتيك و اتوماسيون در كارخانه‌ها به عنوان يكي از محورهاي اساسي توسعه‌ي صنعتي شناخته مي‌شود. روبات‌ها به ويژه در محيط‌هاي خطرناك مانند فضا، اعماق زمين، ته دريا، محيط‌هاي شيميايي و راديواكتيو، نقش مؤثري در پيشبرد علم و تكنولوژي دارند. از همين رو رشته‌ي مهندسي روباتيك با بهره‌گيري از امكانات و توانايي‌هاي مجموعه‌هاي برق و مكانيك و تا حدودي كامپيوتر دانشگاه‌ها تأسيس شده است.
توانايي‌هاي مكانيك، براي ايجاد اتصالات، طرح روبات و فيزيك آن، لازم است. آشنايي با رشته‌ي برق و به خصوص در زمينه‌ي كنترل، براي ايجاد مدارها و كنترل روبات، حياتي است. بسياري از روبات‌ها علاوه بر اين‌كه توسط انسان و فرمان‌هاي انساني قابل كنترل هستند، مي‌توانند به طور هوشمند نيز خود را كنترل كنند و تصميم بگيرند. اين روبات‌ها نيازمند برنامه‌نويسي هوشمند و دقيقي هستند كه مهندسان هوش مصنوعي (يكي از گرايش‌هاي رشته‌ي كامپيوتر) قابليت انجام اين كار را دارند.