رمز عبور را فراموش کرده ام
دانش، زندگى است. امام على علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
کشور : جمهوری اسلامی ایران
نشانی : سراب ، - کوی فرهنگیان ، مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب
وب سایت : http://www.iausa.ac.ir
شماره تلفن : ۲۲۲۳۲۳۲
1_daneshgah

دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب در سال 1363 درشهرستان سراب به عنوان دومين واحد دانشگاهي دراستان آذربايجان شرقي تأسيس شد.
اين واحد دانشگاهي با حداقل امکانات و با دو رشته تحصيلي با حدود 83 نفر دانشجو درساختمان استيجاري کار خود را آغاز کرده، و بعد از مدتي دوران تأسيس واحد رقم خورد. باتوجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامي نهادي برخواسته از بطن جامعه و پاسخي به اراده عمومي جامعه انقلابي براي افزايش فرصت هاي دانش اندوزي در مقاطع عاليه است. لذا با افتتاح ساختمان آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب با زير بنايي برابر با 4850 متر مربع فصل جديدي درتاريخ اين دانشگاه رقم خورد. حضور رياست عاليه دانشگاه آزاد اسلامي جناب آقاي دکتر جاسبي در مراسم بهره برداري از اين ساختمان آينده اي اميد بخش و درخشان را براي واحد سراب نويد مي داد، که از اين دوران مي شود به دوران تثبيت ياد کرد. در سال 79 دوره توسعه دانشگاه رقم خورد. در اين دوره با تأسيس رشته هاي متعدد درمقاطع مختلف تعداد دانشجويان به صورت تصاعدي افزايش يافت. ساخت کارگاهها و ساختمانها، از جمله طرح احداث خوابگاه بزرگ خواهران با ظرفيت بالغ بر 600دانشجو رقم خورد. در سال 83 با خريداري ساختمان و احداث آموزشکده سما واحد سراب اولين گام در جهت توسعه فيزيکي دانشگاه برداشته شد . با واگذاري 20هکتار از اراضي منابع طبيعي توسط سازمان مسکن و شهرسازي استان، مقدمات احداث سايت مرکزي به عنوان چشم انداز توسعه بلند مدت واحد فراهم گرديد. از سال 85 به بعد در راستاي رفاه بيشتر دانشجويان خوابگاه بزرگ دانشجويي فاطميه به بهره برداري رسيده و سايت مرکزي واحد بعد از توپوگرافي و طراحي سايت پلان جامع و متناسب با نيازهاي واحد با ديوارهاي بتني پيش ساخته به متراژ 6600متر مربع و به طول 3000متر با هزينه اي بالغ بر3ميليارد ريال در مدت سه ماه حصار کشي شد.

اما امروز با ايجاد فرصت هاي تعامل و فعاليت هاي علمي، پژوهشي،فرهنگي و اجتماعي زمينه توسعه و بالندگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب به ارمغان آمده، به طوري که امتياز واحد به 1156 افزایش يافت. تجهيزات آموزشي، پژوهشي و تحقيقاتي مطلوب، کارگاه ها و آزمايشگاه هاي مناسب و درخور شأن نياز دانشجويان افزايش يافته و زمينه موفقيت دانشجويان مشغول به تحصيل و دانش آموختگان را فراهم کرده است. برگزاري همايش هاي مختلف و متناسب با نياز واحد و منطقه، ارائه مقالات مختلف در کنگره هاي بين المللي و داخلي، ملي و منطقه اي، چاپ مقالات مختلف درمجلات ISI مجلات علمي، پژوهشي، عمومي، نزديک به صدو چهل و یک طرح پژوهشي و کتابخانه اي با ظرفيت بالغ بر 27هزار جلد و 13345عنوان جهت افزايش بار علمي دانشجويان واحد و نيز افزايش سرعت دسترسي به اينترنت از جمله عملکردهاو افتخارات اين واحد دانشگاهي بوده است.
در بخش عمراني نيز اين واحد دانشگاهي سير صعودي خود را طي کرده، سايت مرکزي واحد در زميني به مساحت تقريبي 36هکتار در حال احداث است. احداث اين سايت با توجه به ايجاد رشته هاي جديد يک ضرورت اجتناب ناپذير بوده و در فاز اول آن علاوه بر ايجاد فضاي سبز لازم و کاشت درختان مثمر و غير مثمر، عمليات اجرايي ساختمان آموزشي به همراه يک سالن آمفي تئاتر پانصد نفري، سالن مجهز ورزشي، خوابگاه دانشجويي ويژه برادران، زمين چمن ورزشي و نيز 5 هکتار زمين با کاربري کشاورزي جهت تحقيقات دانشجويان گروههاي کشاورزي و نيز مرکز تحقيقات غني سازي و فرآوري شير با مشارکت وسرمايه گذاري مشترک دانشگاه دولتي تبريز جهت انجام امور تحقيقاتي اساتيد و دانشجويان مهيا شده و سالن ورزشي خواهران درخوابگاه فاطميه در دست احداث است. دانشکده و مرکز تحقيقات کشاورزي و دامپزشکي دوزدوزان نيز وابسته به دانشگاه آزاداسلامي واحد سراب جهت کارها ي آموزشي و تحقيقاتي کلنگ زني شده و در مرحله احداث است.
ازجمله اقدامات ديگر تفکيک واستقلال معاونت ها واصلاح ساختار اداري واحد، مکانيزه نمودن امور متناسب جهت سهولت و منزلت ارباب رجوع، تصويب 10 رشته تحصيلي جديد درمقاطع مختلف، ايجاد سيستم اداري شبکه اي PaPer Less و وايرلس (که باعث صرفه جويي درزمان شده و پاسخ به ارباب رجوع درکمترين زمان ممکن با بيشترين سرعت انجام مي پذيرد)، احداث سريع و به موقع نگهباني و سردرب دانشگاه ( که نمودي زيبا به مجموعه بخشيده واز ضروريات هر واحد دانشگاهي مي باشد، چرا که پيام هاي واحدهاي دانشگاهي غالباً در تدوين وايجاد سر درب نمود عيني پيدا مي کند) مي باشد.
هم اکنون اين واحد دانشگاهي با 4154/5متر مربع فضاي آموزشي، فرهنگي، ورزشي، 2795/5 متر مربع فضاي مسکوني و خوابگاه،52 رشته درمقاطع مختلف تحصيلي، 7615دانش آموخته و بالغ بر 102نفر عضو هيأت علمي هم چنان به کار خود ادامه مي دهد.
آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد سراب نيز طي چند سال فعاليت توانسته است با ايجاد بيش از 3500متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي مشتمل بر دو سالن ورزشي، کارگاه ها، آتليه ها، سايت اينترنت و کامييوتر و داير نمودن 10رشته فعاليت آموزشي، فرهنگي وپژوهشي خود را گسترش دهد.
دانشگاه آزاد اسلامي مرکز مهربان درسال 87 افتتاح گرديده و موفق به گرفتن موافقت اصولي دانشگاه و تصويب 7 رشته از وزارت علوم شده است.
در خصوص چگونگي اعطاي تسهيلات خوابگاه به دانشجويان
-نشست صميمي و گفتگو و درد دل با دانشجويان و رسيدگي به مشکلات آنان
-بررسي وضعت خوابگاه ( نظافت، سيستم برودتي و گرمايشي و…)
-نظارت جدي بر رعايت موارد ايمني و فني در خوابگاهها
-اجراي برنامه هاي مذهبي، ديني و فرهنگي با هماهنگي دفتر فرهنگ اسلامي
غني سازي اوقات و فراغت فکري دانشجويان ( با ارائه روزنامه، مجله CD هاي مذهبي و آموزشيپيش بيني اردو و تفريحات سالم براي دانشجويان
-تشويق دانشجويان منضبط بعد از بررسي و اعلام نظر مسئولين خوابگاه با هدايا و اوح سپاس
ايجاد فضاي بانشاط در خوابگاه
-فرهنگ سازي محيط خوابگاه (تراکت، آيات ، روايات واحاديث و موارد مربوط به جمع زيستي در خوابگاه)
-احياي مراسمات و مناسبتهاي سال و پيش بيني برنامه در خوابگاه
-برنامه مشاوره گروهي و فردي براي خوابگاهها با دعوت از اساتيد مجرب هر فصل يکبار
-سرکشي، بازديد ناگهاني وبا هماهنگي مسئولين به طور مرتب
-جلسه مشترک تبادل نظر و سازنده با مسئولين خوابگاهها جهت اطلاع از وضعيت خوابگاهها و دريافت گزارش کار
-رسيدگي به وضعيت مالي خوابگاهها( تذکر به موقع و سازنده در مورد تمديد قرار داد، پرداخت شهريه خوابگاه، تسويه بدهي ها و گرفتن معرفي براي خوابگاه)
-اعمال و مديريت مقررات و آئين نامه ها درخوابگاهها
-در جريان گذاشتن مسئولين رده بالا از وضعيت خوابگاه و اعلام نظر و استفاده ا ز راهنمائي هاي آنها
-ايجاد دفتر پزشک خوابگاه و دفتر مشاوره
-ارائه سرويس شام و نهار به دانشجويان خوابگاه
– اخيراً به خاطر برودت هوا و فصل امتحانات علاوه بر شام، نهار دانشجويان نيز در محل خوابگاه تحويل ميگردد
در خصوص چگونگي اعطاي تسهيلات اياب وذهاب
اين واحد دانشگاهي با هماهنگي شهرداري شهرستان اقدام به ارائه سرويسهايي ويژه دانشجويان غير بومي جهت تسهيل در رفت وآمد نموده است

در خصوص دور نماي آينده واحد
با شروع به کار احداث ساختمان آموزشي به همراه يک سالن آمفي تئاتر پانصد نفري، سوله ورزشي و نيز آماده سازي 5 هکتار زمين با کاربري کشاورزي جهت تحقيقات دانشجويان گروههاي کشاورزي و نيز احداث مرکز تحقيقاتي غني سازي و فرآوري شير با مشارکت دانشگاه دولتي تبريز جهت انجام امور تحقيقاتي اساتيد و دانشجويان و کلنگ زني دانشکده و مرکز تحقيقات کشاورزي و دامپزشکي دوزدوزان وابسته به دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب جهت کارهاي آموزشي و تحقيقاتي و اتمام طراحي يک باب ساختمان خوابگاه برادران با ظرفيت بالغ بر 300 دانشجو، 49 رشته در مقاطع مختلف تحصيلي، 84 نفر عضو هيأت علمي و تلاش هر چه بيشتر جهت تصويب رشته هاي متناسب با نياز واحد و منطقه ( خصوصاً تحصيلات تکميلي) دور نماي آينده واحد در افق توسعه نمود عيني مي يابد

در خصوص گروههاي آموزشي
صنايع غذايي، علوم آزمايشگاهي، حسابداري، برق، معماري، عمران، الهيات و ديني عربي،ادبيات فارسي، روان شناسي، زبان انگليسي، تربيت بدني، رياضي