رمز عبور را فراموش کرده ام
يـك سـاعت مـذاكره علمى، بهتر از يك شب عبادت است. امام باقر علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
کشور : جمهوری اسلامی ایران
نشانی : تهران - ونک ،دانشگاه الزهرا (س)
وب سایت : www.alzahra.ac.ir
شماره تلفن : ۰۲۱-۸۸۰۴۴۰۴۰
Alzahra2

دانشگاه الزهراء (س) دانشگاه ويژه زنان، واقع در دهكده ونك تهران، در سال 1343 تاسيس شد. در آن هنگام با 90 دانشجو به صورت مدرسه عالي، با نام «مدرسه عالي دختران» فعاليت خود را آغاز نمود و علاوه بر رشته هاي مترجمي زبان هاي خارجي، منشي گري و روانشناسي تدريس رشته اي تحت عنوان فنون خانه داري را در برنامه فعاليت هاي آموزشي خود قرار داد (در رشته اخير، از سال دوم تاسيس 45-1344 ، پذيرش دانشجو صورت گرفت.) توسعه دانشگاه الزهرا(س)

دانشگاه الزهراء(س)، ميعادگاه بانوان علاقه‌مند به آموزش و پژوهش، همواره به توسعه در ابعاد مختلف توجه نموده و برنامه‌های ویژه‌ای نيز برای پيشرفت هر چه افزونتر در زمینه‌های گوناگون علمی، آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی داشته است. بی شک ضرورت تداوم حرکت در این مسیر تا رسیدن به تکامل مطلوب امری بدیهی است و موجب رشد دانش کشور اسلامی ايران می‌گردد. با توجه به محدودیت‌های مکانی موجود دانشگاه الزهراء(س) و برخورداری از مقياسی پایین‌تر از استانداردهای کشور، توسعه فضاهای فيزيکی آن تا محدوده ميدان شيخ بهايی و بزرگراه شهيد چمران از اهداف مهم دانشگاه می‌باشد. در همین راستا برنامه‌های خاصی نیز پیش بینی شده است که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

توسعه رشته‌های تحصيلی به ويژه در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتری و جذب 2000 دانشجوی ديگر علاوه بر 2054 دانشجوی موجود در مقاطع ياد شده در راستای افزايش تعداد دانشجويان مقطع تحصيلات تکميلی دانشگاه الزهراء(س) تا سقف 5000 نفر(تا پايان برنامه پنجم توسعه)
تجهيز کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های آموزشی
فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای توسعه فعالیت‌های آموزشی به ويژه در دانشکده‌های هنر و تربيت بدنی
ايجاد مراکز تحقيقاتی در کليه زمینه‌های علمی و توسعه پژوهشکده زنان
ايجاد مرکز آموزش زبان برای دانشجويان خارجی
توسعه کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های اقماری آن
توسعه برنامه‌های پژوهشی دانشگاه
توسعه مرکز داده ورزی دانشگاه
ايجاد فضاهای مناسب تفريحی ورزشی برای دانشجويان (با تکيه بر ارزش‌های ايرانی اسلامی)
ايجاد فضای مناسب جهت مرکز بهداشت درمان و مشاوره دانشگاه و نهایتاً تبديل آن به درمانگاه
ايجاد سالن اجتماعات با گنجايش مطلوب برای برگزاری همایش‌ها
ايجاد مهمان سرا ويژه استادان مدعو داخلی و خارجی
در سال تحصيلي 55 -1354 مدرسه عالي دختران تبديل به دانشگاه شد و از سال 1356 در قالب مجموعه اي از 4 دانشكده: علوم پايه، ادبيات و علوم انساني، علوم مديريت و اقتصاد درآمد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي با همين تركيب، تحت نام مطهر الزهراء «س» فعاليت خود را ادامه داد.
در سال 1365 چهار دانشكده مزبور به دانشكده هاي: علوم پايه، علوم اجتماعي و اقتصادي، ادبيات و هنر تغيير يافت. در سال 1373 دانشكده هاي: علوم تربيتي و روانشناسي، تربيت بدني و علوم ورزشي، فني مهندسي به صورت مجزا موجوديت يافتند و در سال 1380 نيز دانشكده الهيات و ادبيات با دريافت موافقت اصولي وزارتخانه، به دو دانشكده ادبيات، زبان ها و تاريخ و دانشكده الهيات تبديل گرديد. با اين احتساب تعداد دانشكده ها به 8 مورد افزايش يافت.
در اين بخش نمايي از پيدايش اوليه دانشگاه الزهراء(س) و طي طريق كلي آن بر اساس اولويت بندي تاريخي مرتبط با دگرگوني هاي آورده شده، ارائه مي گردد.