رمز عبور را فراموش کرده ام
اوج فضيلتها دانش است. امام على علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
کشور : جمهوری اسلامی ایران
نشانی : شیراز - شهرک سعدیه
شماره تلفن : ۰۷۱۱-۷۳۲۵۱۴۴-۸۳۰۳۸۷۲
آشنایی با موسسات

موسسه فاطمیه(س) شیراز، موسسه ای است خصوصی و غیر انتفاعی که با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عرصه آموزش عالی و به صورت تک جنسیتی ویژه دختران، از سال 1390فعالیت رسمی خود را آغاز نموده است.

گرایش روز افزون نسل جوان به تحصیل در مقاطع عالی ضرورت توسعه هر چه بیشتر فضاهای آموزش عالی را در کشور فراهم ساخته است. تأسیس موسسات آموزش عالی بر اساس قوانین و ضوابط مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مجلس شورای اسلامی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یکی از منطقی ترین پاسخ های لازم به این ضرورت حیاتی بشمار می آید.

تردیدی نیست که علاقه روز افزون نسل جوان به آموزش عالی یک پدیده مبارک و نشانگر رشد و توسعه فرهنگ علم آموزی و خردورزی در میان شهروندان میهن اسلامی می باشد؛ اما آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد تلاش همه جانبه برای هدفمند کردن این علاقه و جهت دهی آن به سوی نیازهای اصلی به منظور پرکردن خلأهای فکری،فرهنگی،اجتماعی و سیاسی جامعه است.در صورتی که آموزش عالی کشور بدرستی نیازهای جامعه و کشور را توام با علایق جوانان پرشور و نشاط هدف قرار دهد ، بدون شک به نتایج گرانسنگی می انجامد که آینده کشور را به خودکفایی همه جانبه ، قطع وابستگی ها و سعادت و شادکامی نسل امروز و فردا قرین خواهد ساخت .

به فرموده معمار کبیر انقلاب اسلامی ، حضرت امام خمینی ( قدس سره) سعادت و شقاوت جامعه ما از دانشگاهها رقم خواهد خورد و این بیانگر نقش بی بدیل آموزش عالی در سعادت و سربلندی و یا شقاوت و شکست کشور است که هیچ گاه نباید از نگاه مسئولان کشور وعلاقه مندان به میهن نادیده بماند .

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله خامنه­ای(دامت برکاته) در بیان اهمیت جایگاه آموزش عالی در کشور چنین فرموده اند :   « دانشگاه مهمترین زیر ساخت پیشرفت و توسعه کشور است ، یعنی هیچ یک از زیر ساخت های گوناگون کشور اهمیت و نقش دانشگاه را ندارد، چون دانشگاه نیروی انسانی را تربیت می کند که مهمترین سرمایه کشور نیروی انسانی است»(دیدار با دانشجویان و استادان دانشگاه علم و صنعت 24/9/1387)

بر اساس این نگاه دقیق و کارشناسانه می توان نتیجه گرفت که تلاش و سرمایه گذاری معنوی و مادی در حوزه آموزش عالی کشور در حقیقت سرمایه گذاری برای تربیت نسل برآمده از انقلاب شکوهمند اسلامی است که اگر به درستی و بر اساس نیاز های جامعه و علایق نسل جوان انجام گیرد به بیمه شدن میهن اسلامی در مقابل هجمه های همه جانبه استکبار جهانی کمک شایانی خواهد نمود.

سرمایه گذاری همه جانبه دشمنان، بد خواهان و استکبار جهانی به منظور سست کردن بنیان های فکری، فرهنگی،اجتماعی و ملی نسل جوان به ویژه دانشگاهیان با حربه جنگ نرم با ظاهری فریبنده و اغوا کننده نیز از توجه دشمنان این مرز و بوم به اهمیت بی بدیل آموزش عالی درسربلندی امروز و فردای ایران اسلامی حکایت دارد.

مؤسسه آموزش عالی غیردولتی غیر انتفاعی فاطمیه(س) شیراز، بر اساس چنین رویکردی به اهمیت آموزش عالی در سربلندی میهن اسلامی تأسیس گردیده، و صرفاً با انگیزه فکری و فرهنگی و فارغ از هر گونه سود جویی مادی و یا سوء استفاده از عناوین ارزشمند اجتماعی در صدد ایفای نقش مسئولانه و خطیر خود در حوزه آموزش عالی متناسب با علایق و نیاز های دختران فرهیخته ایران زمین می باشد.

اهداف مؤسسه

مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی فاطمیه(س) شیراز با اهداف ذیل به خانواده آموزش عالی کشور پیوسته است:

1-     کمک به ارتقای سطح علمی ، فکری و فرهنگی جامعه.

2-    مشارکت هدفمند در تربیت نیروی انسانی متخصص از میان دختران علاقه مند به تحصیل در مقطع آموزش عالی.

3-    تأمین فضای مناسب آموزشی برای دختران ،مناسب با فرهنگ و ارزشهای اسلامی و ایرانی.

4-    همکاری در زمینه سازی مناسب برای مشارکت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلای آموزش و پژوهش در کشور.

5-    استفاده از امکانات و قابلیت های موجود استان در توسعه آموزش عالی.

6-    رشد و توسعه رشته های آموزشی متناسب با علایق و نیازهای بومی دختران علاقه مند به تحصیل در مقاطع آموزش عالی.

7-    الگو سازی در جهت توسعه مراکز آموزش عالی تک جنسیتی در کشور.

8-    کمک به بالا بردن ظرفیت دانشجویی استان فارس و استان های همجوار.

تأسیس

مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی فاطمیه(س) شیراز بر اساس موافقت اصولی شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخه 21/1/1389 و موافقت قطعی شورای مذکور در جلسه مورخ 1/5/1390 از مهر ماه 1390 با پذیرش دانشجو در سه رشته :

1-     کاردانی پیوسته حسابداری

2-    کاردانی ناپیوسته امور بیمه

3-    کارشناسی نا پیوسته مدیریت جهانگردی

4-    کارشناسی ناپیوسته تربیت معلم قرآن کریم

5-    کارشناسی نا پیوسته علمی- کاربردی مدیریت امور فرهنگی

6-     کارشناسی ناپیوسته حسابداری

7-    کارشناسی ناپیوسته مدیریت بیمه به صورت رسمی کار خود را آغاز نموده است.

این مؤسسه برای سال 92-91 و سال های آینده نیز از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و در سه رشته مذکور به اضافه چند رشته جدید دیگر دانشجو می پذیرد.

چگونگی و شرایط تحصیل در مؤسسه

مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی فاطمیه (س) شیراز هر ساله از طریق کنکور سراسری از میان خواهران مجاز به انتخاب رشته و تحصیل در مقطع آموزش عالی ( در رشته های دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی) دانشجو می پذیرد. مخارج تحصیل در این مؤسسه بر عهده دانشجو می باشد که با پرداخت شهریه بر اساس جدول اعلامی از سوی وزارت علوم (به صورت ترمی) صورت می پذیرد.

دانشجویان شاغل به تحصیل در این مؤسسه (پس از ثبت نام قطعی و اعلام اسامی آنان به مراجع ذیربط ) می توانند از مزایای صندوق رفاه دانشجویان برخوردار شوند.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این مؤسسه افزون بر قبولی در کنکور سراسری و مجاز شدن به ثبت نام در رشته مورد نظر باید به شرایط ذیل پایبند باشند:

  1. 1.رعایت کامل ضوابط و مقررات آموزش بر اساس دستورالعمل ها و بخشنامه های وزرات علوم.
  2. 2.رعایت کامل پوشش، عفاف و اخلاق اسلامی.
  3. 3.توجه و التزام به مقررات داخلی موسسه.
  4. 4.همکاری و تعاون مسئولانه با دست اندر کاران موسسه.
  5. 5.حضور فعالانه در برنامه های اعلامی از سوی موسسه.

مدارک تحصیلی دانش آموختگان موسسه طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صادر می شود.

کلیه برنامه های آموزشی و آیین نامه های مربوط به امور آموزشی و امتحانی و انضباطی و شرایط علمی پذیرش دانشجو و مدت دوره تحصیلی و نوع دانشنامه ای که به دانش آموختگان موسسه اعطا می شود طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

موسسه فاطمیه(س) شیراز در حال حاضر تعهدی نسبت به تأمین خوابگاه برای دانشجویان ندارد و تنها دانشجویان را پس از ثبت نام قطعی به خوابگاه های خودگردان معرفی می نماید، با این وجود مسئولان موسسه در تلاشند تا از مهر ماه 1391 نسبت به تأمین خوابگاه خودگردان اختصاصی موسسه اقدام نمایند.

امتیازات موسسه

موسسه فاطمیه(س) شیراز، گرچه موسسه ای نوپا در عرصه آموزش عالی کشور بشمار می آید، اما در تلاش است تا در آینده ای نه چندان دور خود را به نمونه ای از موسسات آموزش عالی برتر در سطح کشور برساند با این وجود این موسسه در حال حاظر واجد امتیازاتی از قرار زیر است:

1-    برخوردار از کادر اجرایی با تجربه و عمدتاً خواهر.

2-    برخوردار از کادر مدرسان توانمند، با تجربه و منتخب از دانشگاه های شیراز.

3-    فضایی غیر مختلط و صرفاً تک جنسیتی(دختران)

4-    پای بند به مقررات، ضوابط و دستور العمل های آموزشی، فرهنگی و مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.