رمز عبور را فراموش کرده ام
دانش، شريفترين شرافت خانوادگى است. امام على علیه‏السلام
کلاسهای کنکور طلایه داران دانش رشته برق در مشهد
پرسش و پاسخ طلایه داران دانش
کشور : جمهوری اسلامی ایران
نشانی : -
وب سایت : http://www.icst.ac.ir/
شماره تلفن : ۰۳۴۲۶۲۳۳۱۹۱
8

در سال 1369 در سفري كه مقام محترم وزارت فرهنگ و آموزش عالي در راس هيأتي از اعضاي وزارت فرهنگ و آموزش عالي به كشور ونزوئلا (كاراكاس) داشته در زمينه تأسيس مركز بين­المللي علوم و تكنولوژي پيشرفته و علوم محيطي در كشور جمهوري اسلامي ايران با آقاي دكتر عبدالسلام رئيس فرهنگستان علوم جهان سوم توافق­نامه­اي را مبادله كردند.

در پي اين توافق و پس از انجام بررسي­هاي لازم مقرر گرديد” مركز بين­المللي علوم و تكنولوژي پيشرفته و علوم محيطي” در شهر ماهان واقع در استان كرمان تأسيس گردد.

دلائل عمده­اي كه منجر به انتخاب ماهان براي تأسيس اين مركز گرديده عبارت بودند از :

1-      توجه به سياست عدم تمركز و استفاده از منابع غني و متنوع مناطق گوناگون كشور به منظور حصول به توسعه موزون و يكپارچه در سطح كشور.

2-      وجود منابع غني زيرزميني و انجام سرمايه­گذاري­هاي بزرگ صنعتي در استان كرمان.

3-      سابقه فرهنگي استان و اقبال و توجه مردم و مسئولان محلي به توسعه فرهنگي و علمي.

4-      شرايط مناسب زيست محيطي ماهان براي استقرار فعالي­هاي علمي و پژوهشي.

5-      رشد سريع كمي و كيفي دانشگاه شهيد باهنر كرمان و ديگر مراكز آموزش عالي استان.

6-      علاقمندي و آمادگي مردم استان براي مشاركت در طرح­هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي، علمي و فرهنگي.

7-      آمادگي استان براي اختصاص قسمتي از درآمد صنايع استان كرمان براي ايجاد مركز بين­المللي علوم و تكنولوژي پيشرفته و علوم محيطي و ساير كمك­ها و هداياي نقدي و غيرنقدي (بصورت زمين – ساختمان – كالا و خدمات

در پيگيري تصميمات فوق، اولين جلسه شوراي عالي مركز به رياست وزير محترم فرهنگ و آموزش عالي در تاريخ 8/7/1370 در سازمان مركزي دانشگاه شهيد باهنر كرمان تشكيل گرديده و بر اساس تصميمات اين جلسه مركز بين­المللي علوم و تكنولوژي پيشرفته و علوم محيطي از تاريخ مزبور بر اساس مفاد اساسنامه­اي كه در تاريخ 12/5/1370 به تصويب شوراي گسترش آموزش عالي رسيده بود، رسماً آغاز نمود.

معرفی مرکز

موقعيت خاص استان كرمان از نظر منابع انساني متخصص، توان معدني و كشاورزي، جاذبه هاي سياحتي اقتصادي متكي بر توليد را براي اين منطقه به ارمغان آورده است.

 وجود دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي، صنايع مادر خصوصا در زمينه صنعت و معدن و مراكز بزرگ كشاورزي و حضور نيروهاي متخصص بسترساز مجموعه اي به نام مركز بين المللي علوم و تكنولوژي پيشرفته و علوم محيطي شده است.

اين مركز در انتهاي جاده هفت باغ علوي در محدوده اي به وسعت 2000 هكتار و در فاصله 27 كيلو متري شهر كرمان و در جوار شهر تاريخي ماهان واقع گرديده است. سنگ بناي اين مجموعه در پي تفاهم نامه بين وزير وقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و پروفسور عبدالسلام فيزيكدان فقيد پاكستاني (رئيس وقت فرهنگستان علوم جهان سوم ( گذاشته شده است. بر اساس ماده واحده مصوب سال 1375 مجلس شوراي اسلامي اين مجموعه تاسيس گرديد و اساسنامه آن در سال 1377 به تصويب هئيت محترم وزيران رسيد.